IMCD, TEGV İLE TÜRKİYE’YE BİLİM TOHUMU EKECEK

Enable third party cookies to play this video

Below you can enable third party cookies. Your choice will be saved and the page will not refresh.

Disabled

Enabled

IMCD’nin Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliğinde yürüttüğü “Ateşböceği Bilim TIR’ı, bir yıl boyunca Türkiye’nin farklı bölgelerindeki laboratuvarı olmayan okullara giderek, 2 – 8’inci sınıf arasındaki çocuklara bilimi anlatacak. 


Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacılarından biri olan IMCD, eğitimdeki eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için bulunduğu ülkelerdeki resmi ve özel kurumlarla projeler geliştiriyor. IMCD’nin Türkiye’de imkânı kısıtlı çocukları nitelikli eğitim desteği ile buluşturan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile başlattığı Bilim Ateşböceği TIR’ı da bu projelerden biri.  IMCD, “Creating a World of Opportunity / Fırsatlar Dünyası Yaratmak” mottosu ile hayata geçirilen proje kapsamında TEGV’in Bilim Ateşböceği TIR’ını sahiplenen IMCD, 2 ile 8’inci sınıf arasındaki tüm çocuklara “bilimi sevdirme” ve “bilimin günlük hayatın içinde var olduğunu” gösterme hedefiyle Türkiye’nin farklı illerindeki laboratuvarı olmayan okulları ziyaret edecek. Bilim Ateşböceği TIR’ını mini bir laboratuvara çeviren IMCD, çocuklara, kitaplarda okudukları pek çok konuda birebir deney yapma imkânı sunuyor. 

 

Deren “İlk defa böyle bir eğitime katıldım ve çok mutlu oldum. İleride ben de bilim insanı olmak istiyorum.” derken, Ecrin ise “Bize deney yapmayı öğreten abi kimya mühendisiymiş, ben de ileride kimya mühendisi olmak istiyorum” diyor.

Bilim Ateşböceği Tırının ilk durağı, Kuşadası’nın Kirazlı Köyü İlköğretim Okulu oldu. Laboratuvarı olmadığı için çocuklarla deney yaptırma imkânı olmayan Kirazlı Köyü İlköğretim Okulu’nun 2–8’inci sınıf düzeyindeki öğrencileri, Bilim Ateşböceği Tırı sayesinde hem zengin ve ilgi çekici materyallerle deney yapma imkânı buldu hem de bilimin günlük hayatın ne kadar içinde olduğunu yaşayarak öğrendi. “Bilim Her Yerde” sloganıyla yola çıkılarak hazırlanan programın içeriğinde yer alan deneyler, çocukların çevrelerinde kolaylıkla bulabileceği materyaller ile kurgulandı. Müfredatı alanında uzman eğitmenler tarafından oluşturulan Bilim Ateşböceği Tırında IMCD çalışanları da çocuklara gönüllü olarak eğitimler verdi. Haziran ayında gerçekleştirilen ziyarette Aslı abla ve Emre abi çocuklarla sebze ve meyvelerden renk elde etme, kuru buzu karbondioksite dönüştürme, soda gazı ile balon şişirme gibi deneyler yaptılar. 

“Daha çok çocuk bilim insanı olmayı hayal etsin istedik!”


Çocukların çağdaş eğitim imkanlarından faydalanması için iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği yapmasını önemsediklerine vurgu yapan Genel Müdürümüz Aylin Zakuto, projeyi “gelecek için tohum ekmek” olarak gördüklerini ifade etti. “Hedefimiz bu eğitimlere katılan çocuklarımızın öğretmenlik, polislik, hemşirelik gibi “bilim insanı” olmayı daha fazla hayal etmelerini sağlamak” diyen Zakuto, şöyle devam etti:

“Uygulamalı eğitim dünyanın neresinde olursa olsun her çocuğun hakkı” diyen Aylin Zakuto, “Eğitimde fırsat eşitliği sunma amacıyla TEGV'in Bilim Ateşböceği Tırı projesine destek olmaktan gurur duyuyoruz. Birçok çocuk ilk defa laboratuvar ortamını ve deneyleri keşfetti. Heyecanlarına şahit olmak inanılmazdı. Bu projenin bilime olan merakı arttıracağına ve geleceğin bilim insanlarına ilham vereceğine inanıyoruz.” dedi.

 

Aylin Zakuto

Managing Director

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzacısı olan IMCD, bütün iş süreçlerini ve sosyal sorumluluk projelerini BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gözeterek hayata geçiriyor. Türkiye’de başlattığımız eğitim projesi “Ateşböceği Bilim TIR”ı da, Küresel Amaçlar’ın “Nitelikli Eğitim ve  “Cinsiyet Eşitliği” ana amaçlarına hizmet ediyor.
 

 

Bilim Ateşböceği TIR’ı ile temel hedefler:
Çocukların bilim ile ilgili bilgi, beceri ve tutum kazanmalarını sağlamak,
Bilimsel olayların, basit, öğrenilebilir ve eğlenceli aktiviteler ile açıklanabileceğini keşfetmelerini sağlamak,
Gözlem ve deney yaparak bilgi toplama ve bilgiyi test etme becerisi geliştirmelerini kolaylaştırmak.
Duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri ve grup tartışmalarına katılma konusunda cesaretlendirmek,
Bir görseli, olayı ya da durumu yorumlamaları, üzerinde tahminler geliştirmesini sağlamak,
Farklı düşünme biçimlerini fark etmelerini sağlamak,
Bilim insanları ile ilgili farkındalıklarını arttırmak.